Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na piątą edycję konferencji WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU – TRENDY, TECHNOLOGIE I PRAKTYKA (WAK5).
W ostatnich dziesięcioleciach ranga parku znów nabrała znaczenia poprzez nadanie mu istotnej roli w strukturze przestrzeni publicznej miasta. Parki stają się rozwiązaniem dla wszelkich terenów – od tych najbardziej zaniedbanych, po te najbardziej reprezentacyjne.W ujęciu funkcjonalnym przestrzeń parku okazała się idealnym sposobem defragmentacji przestrzeni publicznej miasta i przyjęła rolę ogniwa spajającego rozproszone elementy. W sferze ideowej park pomaga odzyskać tożsamość miejsca, a niekiedy staje się formą zadośćuczynienia w obszarach skażonych przemysłem, zaniedbaniem, czy nawet zbrodnią. Powstają w miastach parki liniowe, urbanistyczne, postindustrialne i parki pamięci. Zacierają się granice parku zarówno w sensie przestrzennym jak i znaczeniowym. Park przyjmuje szereg funkcji i zostaje nasycony inwencją mającą na celu przyciągnąć użytkowników. Tak więc stał się park wielofunkcyjną przestrzenią publiczną o bogatej przeszłości i ciekawych perspektywach.
WAK5: Park w mieście – wielofunkcyjna przestrzeń publiczna
23 marca, SGGW, Warszawa
PROGRAM KONFERENCJI
10.00 Recepcja
10.30 Otwarcie konferencji – WOJCIECH JANUSZCZYK (SAK)
10.40 Lubelski eksperyment – partycypacja społeczna w architekturze krajobrazu, JAN KAMIŃSKI (SAK/KUL)
11.10 Zarządzanie projektem w budowie krajobrazu miejskiego – case study, BENJAMIN KÜSTERS (Gartenhof Küsters)
11.45 Układanie i spoinowanie namierzchni z kamienia naturalnego, IGOR GORZELSKI (Quick Mix)
12.00 Zieleń miejska – dzisiejsza konieczność, EDWIN SANTHAGENS (Buro Sant en Co)
13.45 Zastosowanie nowoczesnych opraw wykonanych w technologii LED do oświetlenia terenów zieleni, JACEK JACAK (Schreder Polska)
14.00 Stary park w nowej szacie – Ogród Krasińskich w Warszawie – prezentacja projektu, BARBARA KRAUS-GALIŃSKA (ABIES Architektura Krajobrazu)
14.40 Miasta świata – krajobraz mieszkalny, NEIL PORTER (Gustafson Porter)
16.00 Panel dyskusyjny – Zawód: architekt krajobrazu. prowadzenie: prof. SŁAWOMIR GZELL
18.00 Zakończenie
Prowadzenie konferencji: Wojciech Januszczyk (Prezes SAK), Urszula Forczek-Brataniec (SAK).
Prelegenci:
JAN KAMIŃSKI architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, w ramach Rady i Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej w Lublinie, członek SAK.
BENJAMIN KÜSTERS prezes niemieckiej firmy wykonawczej zatrudniającej 100 pracowników, jednocześnie wykładowca uniwersytetu Rhein-Main w Wiesbaden na wydziale architektury krajobrazu; przed przejęciem sterów firmy założonej przez ojca zdobywał doświadczenie w firmach budowlanych i wykonawczych w Niemczech i za granicą.
EDWIN SANTHAGENS architekt krajobrazu, absolwent Amsterdam School of the Arts; współzałożyciel pracowni Buro Sant en Co (1990); autor rozpoznawalnych projektów m.in. przestrzeni wokół Stadionu Olimpijskiego w Amsterdamie z największym przejściem dla pieszych na świecie, dzielnicy Roombeek w Enschede oraz parku Schinkeleilanden w Amsterdamie, za który pracownia otrzymała nagrodę Green City Award (2011).
BARBARA KRAUS-GALIŃSKA architekt krajobrazu, absolwentka SGGW, od 1994r właścicielka pracowni projektowej “ABIES- Architektura Krajobrazu”, wcześniej przez wiele lat pracowała w biurze “Miastoprojekt-Warszawa”; autorka lub współautorka kilkuset projektów, głównie przestrzeni publicznej, w tym wielu parków; jest laureatką (jako współautorka) 3 nagród Ministra Infrastruktury w dziedzinie Architektury i Budownictwa, za udział w 7 konkursach projektowych z dziedziny architektury krajobrazu kierowana przez nią pracownia otrzymała 5 pierwszych i 2 drugie nagrody. Obecnie członek zarządu SAK.
NEIL PORTER od 1997 partner i dyrektor w pracowni Gustafson Porter, wcześniej współpracował z wieloma uznanymi architektami, m.in. przy projekcie słynnego parku de la Villette w Paryżu; jest autorem projektu Starego Rynku w Nottingham, za który pracownia zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia (RIBA oraz CABE Public Space Award); zasiada w wielu krajowych i międzynarodowych jury i panelach; w tym między innymi w Design Review oraz Crossrail Design Review organizacji CABE.