Menu Zamknij

WAK 5: PARK W MIEŚCIE – wielofunkcyjna przestrzeń publiczna

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na piątą edycję konferencji WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU – TRENDY, TECHNOLOGIE I PRAKTYKA (WAK5).

W ostatnich dziesięcioleciach ranga parku znów nabrała znaczenia poprzez nadanie mu istotnej roli w strukturze przestrzeni publicznej miasta. Parki stają się rozwiązaniem dla wszelkich terenów – od tych najbardziej zaniedbanych, po te najbardziej reprezentacyjne.W ujęciu funkcjonalnym przestrzeń parku okazała się idealnym sposobem defragmentacji przestrzeni publicznej miasta i przyjęła rolę ogniwa spajającego rozproszone elementy. W sferze ideowej park pomaga odzyskać tożsamość miejsca, a niekiedy staje się formą zadośćuczynienia w obszarach skażonych przemysłem, zaniedbaniem, czy nawet zbrodnią. Powstają w miastach parki liniowe, urbanistyczne, postindustrialne i parki pamięci. Zacierają się granice parku zarówno w sensie przestrzennym jak i znaczeniowym. Park przyjmuje szereg funkcji i zostaje nasycony inwencją mającą na celu przyciągnąć użytkowników. Tak więc stał się park wielofunkcyjną przestrzenią publiczną o bogatej przeszłości i ciekawych perspektywach.

WAK5: Park w mieście – wielofunkcyjna przestrzeń publiczna
 23 marca, SGGW, Warszawa

PROGRAM KONFERENCJI

10.00 Recepcja                     

10.30 Otwarcie konferencji – WOJCIECH JANUSZCZYK (SAK)            

10.40 Lubelski eksperyment – partycypacja społeczna w architekturze krajobrazu, JAN KAMIŃSKI (SAK/KUL)  

11.10 Zarządzanie projektem w budowie krajobrazu miejskiego – case study, BENJAMIN KÜSTERS (Gartenhof Küsters)           

11.45 Układanie i spoinowanie namierzchni z kamienia naturalnego, IGOR GORZELSKI (Quick Mix)     

12.00 Zieleń miejska – dzisiejsza konieczność, EDWIN SANTHAGENS (Buro Sant en Co)                             

13.45 Zastosowanie nowoczesnych opraw wykonanych w technologii LED do oświetlenia terenów zieleni, JACEK JACAK (Schreder Polska)           

14.00 Stary park w nowej szacie – Ogród Krasińskich w Warszawie – prezentacja projektu, BARBARA KRAUS-GALIŃSKA (ABIES Architektura Krajobrazu)

14.40 Miasta świata – krajobraz mieszkalny, NEIL PORTER (Gustafson Porter)

16.00 Panel dyskusyjny – Zawód: architekt krajobrazu. prowadzenie: prof. SŁAWOMIR GZELL               

18.00 Zakończenie

Prowadzenie konferencji: Wojciech Januszczyk (Prezes SAK), Urszula Forczek-Brataniec (SAK).

Prelegenci:

JAN KAMIŃSKI architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, w ramach Rady i Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej w Lublinie, członek SAK.

BENJAMIN KÜSTERS prezes niemieckiej firmy wykonawczej zatrudniającej 100 pracowników, jednocześnie wykładowca uniwersytetu Rhein-Main w Wiesbaden na wydziale architektury krajobrazu; przed przejęciem sterów firmy założonej przez ojca zdobywał doświadczenie w firmach budowlanych i wykonawczych w Niemczech i za granicą.

EDWIN SANTHAGENS architekt krajobrazu, absolwent Amsterdam School of the Arts; współzałożyciel pracowni   Buro Sant en Co (1990); autor rozpoznawalnych projektów m.in. przestrzeni wokół Stadionu Olimpijskiego w Amsterdamie z największym przejściem dla pieszych na świecie, dzielnicy Roombeek w Enschede oraz parku Schinkeleilanden w Amsterdamie, za który pracownia otrzymała nagrodę Green City Award (2011).

BARBARA KRAUS-GALIŃSKA architekt krajobrazu, absolwentka SGGW, od 1994r właścicielka pracowni projektowej “ABIES- Architektura Krajobrazu”, wcześniej przez wiele lat pracowała w biurze “Miastoprojekt-Warszawa”; autorka lub współautorka kilkuset projektów, głównie przestrzeni publicznej, w tym wielu parków; jest laureatką (jako współautorka) 3 nagród Ministra Infrastruktury w dziedzinie Architektury i Budownictwa, za udział w 7 konkursach projektowych z dziedziny architektury krajobrazu kierowana przez nią pracownia otrzymała 5 pierwszych i 2 drugie nagrody. Obecnie członek zarządu SAK.

NEIL PORTER od 1997 partner i dyrektor w pracowni Gustafson Porter, wcześniej współpracował z wieloma uznanymi architektami, m.in. przy projekcie słynnego parku de la Villette w Paryżu; jest autorem projektu Starego Rynku w Nottingham, za który pracownia zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia (RIBA oraz CABE Public Space Award); zasiada w wielu krajowych i międzynarodowych jury i panelach;  w tym między innymi w Design Review oraz Crossrail Design Review organizacji CABE.

 

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK