Menu Zamknij

Władze Stowarzyszenia

Aleksander Lech, Prezes SAK

Absolwent i nieetatowy wykładowca Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Architekt Krajobrazu z wieloletnim doświadczeniem w firmach wykonawczych oraz projektowych. Rzeczoznawca PSDZ-NOT w specjalności projektowanie (technologie), wykonawstwo (realizacja, budowa), eksploatacja (konserwacja, pielęgnacja), naprawy, rewitalizacja (modernizacja), dobory roślin, substraty. Uczestnik licznych konferencji międzynarodowych o problematyce zmian klimatycznych i sposobach niwelowania skutków tych zmian w miastach. Prywatnie i zawodowo pasjonat i propagator zieleni na terenach zurbanizowanych. Specjalista w firmie GCL w dziedzinie wdrażania systemów ochrony drzew, zazieleniania dachów i retencji wód opadowych w miastach. Odpowiada za współpracę z inwestorami, projektantami oraz wykonawcami na każdym szczeblu inwestycyjnym, propagując wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, stosowanych w Architekturze Krajobrazu.
Jako członek zarządu zamierzam pracować na rzecz wzmocnienia zawodu Architekta Krajobrazu w Polsce. Przywiązuję dużą uwagę do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w związku z czym będę kładł duży nacisk na działalność stowarzyszenia ukierunkowaną na aspekty szkoleniowe umożliwiające ciągłe podnoszenie kompetencji zawodowych naszych członków. Możliwość współpracy z tak młodym, a zarazem doświadczonym zespołem traktuję jako zaszczyt i wierzę, że najbliższa kadencja pozwoli zjednoczyć przedstawicieli naszego zawodu, abyśmy jako grupa zawodowa byli jeszcze bardziej słyszalni w czasach tak ważnych dla naszego klimatu i przyszłych pokoleń.

Kontakt: tel. 600 932 167, email:

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Aleksander Lech

Katarzyna Kobierska – Członkini Zarządu SAK

Właścicielka wrocławskiej pracowni KA KOBIERSKA, która zajmuje się projektowaniem krajobrazu. Wychowana w nieszablonowym domu zbudowanym i zaprojektowanym przez swojego ojca, przez co choruje na bycie niepoprawną estetką. Od młodych lat otoczona brystolami, kalkami, deską kreślarską, pięknym dzikim ogrodem, kolekcją dalii babci, łąkami i autorską kolekcją kreacji matki. Wierzy, że przebywanie w otoczeniu zachwycających i zdrowych miejsc poprawia jakość życia, a otwarte duże przestrzenie otwierają umysł. Niegdyś codzienny widok z okna to rekreacyjny zbiornik wodny w otoczeniu młodego lasu, dlatego nie wyobraża sobie miasta bez wody i tętniących życiem przestrzeni publicznych w otoczeniu zieleni. Dziś za oknem inspirują ją tereny wrocławskich pól irygacyjnych, a na codziennych spacerach obserwuje naturalne siedliska terenów zalewowych. Lubi deszcz, misterność rodzimej natury, odważne, szczere, miejscotwórcze formy i często to właśnie te czynniki nadają rytm jej projektom. Swoją wyniesioną z domu pasję do designu, sztuki i wzornictwa wykorzystuje w autorskich projektach form w przestrzeniach publicznych, które nieraz przybierają kształt nieformalnych przestrzeni zabaw. Jest współautorką wielu zrealizowanych przestrzeni publicznych, a także współlaureatką międzynarodowego konkursu IFLA „Boldness&Beauty” za zrealizowaną przestrzeń publiczną Popo Park we Wrocławiu.

„Misja SAK jest mi bardzo bliska i od lat jestem zaangażowana w walkę o podniesienie rangi naszego zawodu. Moją działalność w tym temacie możecie kojarzyć m.in. z takich portali, jak facebookowa strona Uprawnienia dla architektów krajobrazu, którą prowadzić zaczęliśmy jeszcze za czasów studiów wraz ze wspaniałą grupą zaangażowanych ludzi z istniejącej niegdyś grupy doprzodu. Te wszystkie doświadczenia nauczyły mnie, że aby zdziałać więcej musimy działać wspólnie. W taki sposób traktuję misję stowarzyszenia i mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy ją realizować.”

Kontakt: tel. 600 736 220, e-mail:

Anna Gałecka-Drozda – Członkini Zarządu SAK

Projektantka terenów zieleni, wraz z mężem prowadzi firmę projektowo wykonawczą Strefa Zieleni. Pracę architektki krajobrazu łączy z działalnością naukowo-dydaktyczną w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Promotorka prac dyplomowych, autorka i współautorka publikacji naukowych dotyczących systemów zieleni miejskiej, NbS oraz otwartego krajobrazu kulturowego. W swoim dorobku posiada liczne opracowania dokumentacji projektowych dotyczących założeń zieleni w różnej skali, w tym także zabytkowych.

Do SAK należę od trzech lat, jak do tej pory z racji na zobowiązania rodzinne, moje prace na rzecz Stowarzyszenia miały charakter pojedynczych działań (pomoc przy standardach dla Łodzi, przedstawicielstwo SAK w komisjach konkursowych, członek komisji akredytacyjnej do IFLA). Teraz jako członek zarządu deklaruję swoje pełne zaangażowanie, w tym propagowanie SAK’u na terenie Wielkopolski.

Kontakt: tel. 501 376 323, email:

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Anna Gałecka-Drozda

Oktawia Wasielewska – Członkini Zarządu SAK

Jestem magistrem Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.  Przez kilkanaście lat byłam odpowiedzialna za Działy Rozwoju i Aktywacji wielu marek w dużej, międzynarodowej korporacji FMCG. Tam zbudowałam podstawy zarządzania projektami na różnych szczeblach organizacji.

Idąc jednak za głosem pasji podjęłam decyzję o rozszerzeniu moich kompetencji i od kilku lat ścieżkę zawodową związałam z ogrodami i kształtowaniem krajobrazu.

W moim Studio Projektowania Krajobrazu oktawiawasielewska.pl projektuję ogrody przydomowe i niewielkie tereny komercyjne. Prowadzę też nadzór nad ich realizacją.

Zaszczytem od kilku lat dla mnie jest współpraca ze Związkiem Szkółkarzy Polskich przy organizacji Międzynarodowych Targów „Zieleń to życie” i współprowadzeniu Studia Targowego z tego wydarzenia. Podobnie w Magazynie ‘Szkółkarstwo’ jako redaktorka współprowadząca mam zaszczyt prowadzić autorskie rubryki dedykowane architekturze krajobrazu i marketingowi w zielonej branży.

Ukończyłam dwa kierunki studiów podyplomowych w SGGW (Aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej i Projektowanie ogrodu z domem rodzinnym), a aktualnie jestem studentką ostatniego roku studiów inżynierskich Architektura Krajobrazu w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Dla zbudowania fundamentu merytorycznego w obszarze wiedzy nie tylko o roślinach, ukończyłam kurs i zdałam egzamin na Certyfikowanego specjalistę terenów zieleni z Certyfikatem wydanym przez Związek Szkółkarzy Polskich.

Wierzę, że w każdym działaniu zawodowym potrzebne jest korporacyjne podejście. Chociażby nuta, także przy działalności ‘pro bono’. Dlatego cieszę się, że mogłam podczas dotychczasowej współpracy z Zarządem SAK wnieść ten aspekt mojego doświadczenia. Przy autentycznej ciekawości i otwartości na zrozumienie branży architektury krajobrazu duże zaangażowanie to oczywistość.

Wierzę, że architekt krajobrazu powinien być integralnym członkiem zespołu projektowego, już od samego pomysłu na budowę. Stałe podnoszenie poziomu kompetencji architektów krajobrazu, szczególnie przy obecnej konieczności zmiany podejścia do projektowania jest częścią misji SAK, a teraz także moją własną.

Karol Podyma – Członek Zarządu SAK

Właściciel lakikwietne.pl, firmy zbudowanej na wiedzy i doświadczeniu założyciela. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuję się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi. W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na terenach wiejskich gdzie ochrony wymagają istniejące łąki. Bardzo ważne jest jednocześnie odpowiednie zagospodarowanie terenów inwestycyjnych i miejsc produkcji rolnej, które ze względu na swoją wielkość mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Dlatego wspólnie z naukowcami i organizacjami opracowuje rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne, lasy kieszonkowe czy raje dla dzikich zapylaczy. Czerpie inspiracje z idei ogrodnictwa permakulturowego, którego różne rozwiązania wykorzystuje do działań w „Kwietnym Gospodarstwie” nad rzeką Rawką w gminie Bolimów.

Jako członek Zarządu SAK będę dążył do zwiększeniu udziału w Stowarzyszeniu członków będących wykonawcami terenów zieleni. Zależy mi również na popularyzacji wykorzystania rodzimych gatunków roślin oraz materiałów, które nie obciążają środowiska naturalnego m.in podłoży beztorfowych czy naturalnych środków wspomagające wzrost roślin. Bardzo ważne jest też dla mnie kwestia dbałości o glebę i działania prowadzące do jej regeneracji, w związku z czym będę starał się zwrócić uwagę naszych członków na ten bardzo ważny temat.

Kontakt: tel. 505 159 315 / e-mail

Karol Podyma

Organy SAK

Komisja Rewizyjna: Łukasz Dworniczak, Piotr Reda, Joanna Ways 

Sąd Koleżeński: Jolanta Gryczyńska, Marcin Gajda, Dorota Nitecka-Frączyk 

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK