Menu Zamknij

WAK 4: Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na IV edycję konferencji WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU – TRENDY, TECHNOLOGIE I PRAKTYKA. „Różnorodność ekologiczna – teoria i praktyka”, która odbędzie się 28 października w Krakowie (sala konferencyjna Politechniki Krakowskiej ‘Kotłownia’) Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Październikowa edycja poświęcona będzie tematyce różnorodności ekologicznej w kontekście projektowania i wykonawstwa przestrzeni publicznych. Tym razem do udziału zaprosiliśmy ekspertów z renomowanych polskich uczelni oraz cenionych projektantów z Francji i Niemiec. Na zaproszenie SAK do Polski przyjadą: CHRISTINE DALNOKY, HEINER LUZ oraz LEONARD GROSCH.

PROGRAM KONFERENCJI

11.00 Otwarcie konferencji – prof. Aleksander Böhm, Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej

11.05 Bioróżnorodność w teorii i praktyce warsztatowej architekta krajobrazu, prof. ZBIGNIEW MIREK (PAN Kraków)                 

11.40 Zasada aspektów wiodących. Uniwersalność w dużej i różnorodność w małej skali. Byliny w przestrzeni publicznej z perspektywy designu, HEINER LUZ (Luz Landschaftsarchitekten)

12.40 Zastosowanie kompozytów drewna w małej architekturze miejskiej i ogrodowej (Praktyczny.eu)

13.55 Od ekologii do ekozofii – nowy wymiar kształtowania przesztrzeni miasta, dr AGNIESZKA KĘPKOWICZ (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

14.25 Ekosferyczna osada – czy możliwa jest symbioza antropogenicznych i przyrodniczych siedlisk? dr PAWEŁ KOJS (Śląski Ogród Botaniczny)

14.55 Park w Gleisdreieck – aspekty współczesnego Berlin-Park, LEONARD GROSCH (Atelier Loidl)

16.15 Stick charts, CHRISTINE DALNOKY (Atelier Christine Dalnoky)

17.15 Dyskusja i zakończenie

                   
Prowadzenie konferencji: Wojciech Januszczyk (Prezes SAK).

Prelegenci:

prof. ZBIGNIEW MIREK dyrektor Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie; członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wiceprzewodniczący Rady Naukowej Muzeum Tatrzańskiego; członek-założyciel i członek Rady Fundacji Botaniki Polskiej im. W. Szafera

HEINER LUZ absolwent Uniwersytetu Technicznego w Monachium, profesor i wykładowca Instytutu Architektury Krajobrazu w Dreźnie; założyciel LUZ Landschaftsarchitekten, pracowni specjalizującej się w projektach nasadzeń bylinowych na otwartych terenach; członek Izby Architektów Bawarii i Niemieckiej Federacji Architektów Krajobrazu (BDLA)

dr AGNIESZKA KĘPKOWICZ architekt krajobrazu (absolwentka SGGW), projektant, wykładowca (SGGW, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), autorka wielu artykułów z dziedziny architektury krajobrazu, wielokrotny juror Konkursu o Zielony Laur Wystawy Ogrodniczej “Zieleń to Życie”

dr PAWEŁ KOJS dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego; absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; wykładowca akademicki, odbywał staże w kilku uniwersytetach w Indiach i Nepalu; od października 2010 Przewodniczący Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce

LEONARD GROSCH architekt krajobrazu, kształcił się w Monachium, Kopenhadze, Dreźnie i Berlinie gdzie zdobył dyplom; dyrektor i partner w pracowni Atelier Loidl Landscape Architects

CHRISTINE DALNOKY architektka krajobrazu; absolwentka prestiżowych Ecole nationale supérieure des Beaux Arts w Paryżu oraz Ecole nationale supérieure du paysage de Versailles. Wykłada w Instytucie Architektury w Mendrisio Ticino w Szwajcarii. Zwyciężczyni m.in. Stypendium Francuskiej Akademii, otrzymała Srebrny Medal Akademii Architektury w 2000 r. oraz Prix de la Biennale de paysage de Barcelona w 2001 roku. Jest autorką m.in. Metropolitan Water Park w Saragossie (EXPO 2008), a także licznych założeń krajobrazowych stworzonych we współpracy ze światowej sławy architektami takimi jak Richard Rogers, Norman Foster czy Aurelio Galfetti, Renzo Piano. L’Atelier de Paysage de Christine DALNOKY