Siedemnasta konferencja szkoleniowa z cyklu Współczesna Architektura Krajobrazu – trendy, technologie i praktyka pt. Współczesne formy ogrodowe odbyła się w Krakowie w dn. 16.10.2019 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji zorganizowana pod patronatem ELCA, kierowana była do wykonawców ogrodów i terenów zieleni.
Program konferencji szkoleniowej WAK 2019 (.pdf)
Prelegenci WAK 2019
Jo Thompson
Jo Thompson jest jedną z „wiodących projektantek ogrodów” według magazynu House&Garden, oraz określana „projektantem przyszłości” przez Brytyjskie Stowarzyszenie Projektantów Ogrodów (2014). Wyjątkowa technika sadzenia i podejście do projektowania Jo sprawiła, że została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet w zielonej branży w Wielkiej Brytanii. Od rodzinnych ogrodów mieszkalnych, przestrzeni publicznych i osiedli wiejskich po małe przestrzenie na dachu, Jo i jej zespół opracowali unikalny proces projektowania. Zamiast podążać za modą, Jo wykorzystuje swoje rozumienie miejsca, aby zapewnić, że tworzone przez nas krajobrazy działają bezproblemowo w ich lokalizacji, a także, doskonale, doskonale działają dla klienta. Te projekty ogrodów i projekty krajobrazu są godne uwagi ze względu na sposób, w jaki wykazują prawdziwą wrażliwość na lokalizację i historię ogrodu.
Jo została laureatką czterech złotych i pięciu srebrnych medali pozłacanych podczas RHS Chelsea Flower Show, a w 2017 roku zdobyła nagrodę People’s Choice podczas pierwszego konkursu RHS Chatsworth Flower Show. Jo Thompson oprócz działalności projektowej, wykłada gościnnie w kraju i za granicą, a także w London College of Garden Design. Zapraszamy do zapoznania się z działalnością naszego gościa na stronie www.jothompson-garden-design.co.uk
Noel Kingsbury – brytyjski projektant ogrodów
Wystąpienie pt.: Nasadzenia inspirowane naturą – potencjał i problemy
Nazywany „naturalistycznym” i
„ekologicznym” nurt projektowania nasadzeń staje się coraz bardziej popularny,
szczególnie w przypadku bylin. Przy tym
temacie pojawia się pytanie, jak skuteczne i długotrwałe jest takie
rozwiązanie? Jak projektować i rozwijać nasadzenia w przeciągu nadchodzących
sezonów?
Przegląd kilku współczesnych podejść z krytycznym
komentarzem
na temat tego co sprawdza się, a co nie działa.
Marc Weißhaar- biuro projektowe LUZ Landschaftsarchitekten München, Monachium, Niemcy
Wystąpienie pt.: Zasady projektowania rabat bylinowych w nurcie ‘aspektów wiodących’
Marc Weißhaar podczas swojej prelekcji zwróci uwagi na zastosowanie mieszanek bylinowych w nurcie ‘aspektów wiodących’ w zieleni publicznej, przedstawi plusy zastosowania bylin w mieście i ogrodach publicznych. Prelegent poruszy przedstawi ideę zjednoczenia w dużej skali poprzez różnorodność w małej skali.
Marc Weißhaar jest asystentem Henera Luza w niemieckim biurze zajmującym się projektowaniem nasadzeń oraz architekturą krajobrazu LUZ Landschaftsarchitekten München w którym zdobył doświadczenie oraz wiedzę praktyczną o roślinach. Ukończył studia na kierunku Architektura Krajobrazu w Hochschule Weihenstephan Triesdorf (uniwersytet nauk stosowanych) podczas studiów, głównym tematem kształcenia było projektowanie wieloletnich nasadzeń bylinowych. Tematem dyplomu Marca brzmiał „Rośliny spontaniczne jako narzędzie projektowe przyszłości”.
Peter Berg – biuro projektowe GartenLandschaft Berg & Co. GmbH
Wystąpienie pt.: Moje Ogrody
W swoim wystąpieniu Peter Berg wyjaśni podstawy estetyczne i filozoficzne leżące u podstaw jego projektów, a także materiały i elementy projektu, których używa. Projektant opowie o wyzwaniach wynikających z ukształtowania ogrodu, które należy wziąć pod uwagę zanim zajmie się wykorzystaniem roślin. Przybliży on tematykę między innymi projektowania „Nowym Stylu Niemieckim” i koncepcji kolorystycznych, które preferuje.
Peter Berg jest właścicielem biura projektowego GartenLandschaft Berg & Co. GmbH – projektantem i wykonawcą ogrodów. Firma GartenLandschaft Berg cieszy się dużą popularnością dzięki swojemu otwartemu podejściu do miłośników ogrodów i designu. Peter Berg jest również aktywnym wykładowcą – prowadzi seminaria między innymi w Austrii, Rosji a także Estonii.
Noel Kingsbury to brytyjski projektant ogrodów, wykładowca oraz autor wielu książek z zakresu projektowania i biologii roślin (m.in. „Ukryta historia drzew. Sekretne właściwości 150 gatunków” oraz „Projektowanie rabat. Kompozycje ogrodowe”). Noel Kingsbury w swoich działaniach, promuje naturalistyczne i zrównoważone projektowanie, nawiązujące do natury. Polega ono na eksponowaniu różnorodności gatunków roślin w ogrodzie, przestrzeni miast oraz otwartych krajobrazach. To wybitny specjalista w zakresie projektowania kompozycji z bylin i traw ozdobnych, jest uznanym autorytetem w tej dziedzinie, a swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi podczas warsztatów, szkoleń oraz indywidualnych konsultacji. Efekty takiej współpracy można zauważyć chociażby w Warszawie.
Dorota Rudawa – biuro projektowe RS Architektura Krajobrazu, Warszawa
Wystąpienie pt.: Ogród wielkomiejski
Wybrane realizacje i projekty form ogrodowych w centrum miasta. Tworzenie zielonych, przyjaznych ludziom miejsc o własnej tożsamości, które stają się autonomicznymi punktami na mapie miasta, mimo, że są projektowane i realizowane w skali ogrodu.
Dorota Rudawa jest absolwentką Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, Międzynarodowego Kursu Planowania i Projektowania w Krajobrazie – Uniwersytetu w Wageningen w Holandii, SGGW w Warszawie, Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Warszawie , 2016-2019. Sędzia konkursowy SARP, oddział Warszawski, od 2017 r. Prelegent, wykładowca na licznych wystawach, konferencjach i uczelniach w kraju i za granicą. Właściciel biura projektowego RS Architektura Krajobrazu. Od 1996 tworzącego projekty architektury krajobrazu m.in. Zagospodarowanie lewobrzeżnego bulwaru Wisły, Zielona Świętokrzyska i Plac Powstańców, modernizacja Skweru B. Wodiczki, Wiśniowy Business Park, 19 Dzielnica; Mokotów Business Park w Warszawie, Skwer Hoovera, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, „Hala Koszyki” w Warszawie; Ambasada RP w Berlinie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Margaux Demange, Joseph Milliere, Laurent Audibert
Studenci z Green High School of Antibes, przedstawią wystąpienie pt.: Efemeryczny Ogród pokazowy nagrodzony na festiwalu Côte d’Azur Garden Festival – „The pop-up ephemeral garden designed and realised by the Vert d’Azur training centre in Antibes in partnership with l’Union Nationale des entreprises du Paysage (UNEP)”