Menu Zamknij

Szkolenie SAK: Standardy ochrony i kształtowania terenów zieleni

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu i Miasto Wałbrzych zapraszają na szkolenie pt. Standardy ochrony i kształtowania terenów zieleni, które odbędzie się 25.09.2019 r. na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Szkolenie będzie miało na celu promocję standardów w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów architektury krajobrazu. Szkolenie kierujemy do wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, w szczególności urzędników.

Program szkolenia (.pdf)

Program

9.15-9.30 Rejestracja i powitanie uczestników
9.30-11:00 Ochrona zieleni w procesie inwestycyjnym – przegląd innowacyjnych rozwiązań dla projektantów, wykonawców i inwestorów – dr inż. arch. kraj. Łukasz Dworniczak / Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu / PHU Dworniczak s.c.
11:00-13:00 Dobory gatunkowe roślin. Zalecenia jakościowe dla materiału roślinnego – dr, arch. kraj. Piotr Reda / Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu / Leaf Project Studio
13:00-14:00 Łąki kwietne na terenach publicznych. Chwilowa moda, czy stałe rozwiązanie w walce ze zmianami klimatu – Karol Podyma / lakikwietne.pl
14.00-14.30 Obiad
14:30-16:00 Ocena stanu zdrowotnego oraz podstawy diagnostyki drzew – dr Piotr Tyszko-Chmielowiec / Fundacja EkoRozwoju, Instytut Drzewa

Wydarzenia towarzyszące (do wyboru uczestników):
16:20-18.00 Zwiedzanie ogrodów oraz parku zamku Książ.
16:20-18.00 Zwiedzania Palmiarni w Lubiechowie z dr inż. Januszem Mazurkiem / Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu / Wirtualna klinika roślin

Prelegenci

dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak
projektant terenów zieleni, realizuje opracowania badawcze i studialno-projektowe z zakresu ochrony i gospodarowania krajobrazem oraz identyfikacji charakteru krajobrazu; autor licznych opracowań krajobrazowych, projektów i dokumentacji dendrologicznych; członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu i Prezes Oddziału Dolnośląskiego SAK.
Współautor Standardów SAK dla branży architektury krajobrazu. W wolnym czasie podróżnik, webmaster i aktywista społeczny.

dr. arch. kraj. Piotr Reda
doktor nauk biologicznych, architekt krajobrazu, pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierownik ds. naukowych Ogrodu Botanicznego), Prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, członek Stowarzyszenia „Federacja Arborystów Polskich”, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Stowarzyszenia „Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce”, Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni (nr rej. OSTO 113/2016), prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Leaf Project Studio.

Karol Podyma
właściciel łąkikwietne.pl, firmy zbudowanej na wiedzy i doświadczeniu założyciela. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. W 2014, wspólnie z bratem, założył Fundację Łąka, która wypromowała ideę tworzenie łąk w polskich miastach. W ciągu kilku lat kwietna rewolucja stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie na obszarach wiejskich i produkcji rolnej, która ma kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Badamy wpływ dzikich kwiatów na bioróżnorodność, jakość plonów i obecność szkodników upraw. Naukowcy w wielu krajach mówią o zbawiennym działaniu dzikich kwiatów w rolnictwie, my pracujemy z polskimi rolnikami, aby wykorzystać siłę nasion w naszych warunkach.

dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec
arborysta, dendrolog, przyrodnik, pasjonat drzew, edukator. Inicjator i lider krajowego programu ochrony drzew przydrożnych „Drogi dla Natury” (od roku 2009), moderator współpracy międzynarodowej w ochronie alej, redaktor i współautor podręczników (m.in. „Drzewa w krajobrazie”) i wykładowca. Wiceprezes wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju. Absolwent wydziałów leśnych SGGW w Warszawie i Virginia Tech w Blacksburgu (Wirginia, USA). Kursy specjalistyczne: Professional Tree Inspection (Arboricultural Association), Quantified Tree Risk Assessment (QTRA), Baumkontrolle (Institut fuer Baumpflege).

dr inż. Janusz Mazurek
zajmuje się niezależnym doradztwem w ochronie roślin ogrodniczych – w szczególności tych uprawianych w gruncie. Doradza głównie w uprawie winorośli, truskawek i roślin ozdobnych. Jest autorem licznych artykułów, prezentacji oraz innych opracowań merytorycznych. Od wielu lat zajmuje się problemami ochrony i nawożenia roślin w zielenie miejskiej. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a także w Podkarpackiej Akademii Wina. Od roku 2015 nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w latach 2007-2003 był pracownikiem. Jest również pracownikiem Palmiarni w Lubiechowie administrowanej przez Zamek Książ.

Koszt udziału

300 zł – cena do 31 sierpnia 2019 r.
400 zł – cena do 1-20 września 2019 r.
Rabat 25% dla członków SAK oraz FAP, SPAK, OSTO, PTD, TUP Oddział Wrocław

Materiały szkoleniowe

Dla uczestników przygotowaliśmy atrakcyjne materiały szkoleniowe:
– Standardy ochrony i kształtowania zieleni SAK
– projekt Standardów projektowania i zakładania łąk kwiatowych
– Katalog międzynarodowej wystawy IFLA
– materiały informacyjne i katalogi naszych partnerów – miesięcznika Zieleń Miejska oraz firmy lakikwietne.pl
– prezentacje szkoleniowe
– certyfikat uczestnictwa w szkoleniu

Informacje dla gości szkolenia

Partnerzy szkolenia

Zieleń Miejska to czasopismo o zasięgu gólnopolskim. Wydawane początkowo (2006 r.) jako dodatek do „Przeglądu Komunalnego”, w 2007 r. jako dwumiesięcznik, a od stycznia 2008 r. jako miesięcznik. „Zieleń Miejska” jest jedynym na polskim rynku pismem, które szeroko porusza tematykę związaną z zielenią w przestrzeni publicznej. Czasopismo porusza tematy zarówno o zieleni w mieście oraz na wsi, w tym również na terenach sportowych i rekreacyjnych, a także na cmentarzach. Nadrzędnym celem pisma jest promocja zieleni w Polsce oraz stworzenie za jego pomocą forum wymiany informacji miedzy różnymi grupami zawodowymi odpowiedzialnymi za projekty, realizacje i pielęgnację zieleni publicznej.

Komserwis to polski producent małej architektury miejskiej. Firma jest partnerem Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu w zakresie projektowania i realizacji terenów zieleni oraz przestrzeni publicznych w całym kraju. Komserwis dostarcza kompleksowe wyposażenia nowoczesnych osiedli, miejskich starówek oraz innych miejsc, takich jak place zabaw, baseny, obiekty sportowe. Firmę tą wyróżnia design za który odpowiedzialne są polskie pracownie projektowe – w szczególności Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.
Kontakt: Marta Dworak, tel. 507 149 498, e-mail:

Arboeko to czołowa firma szkółkarska i hurtownia materiału roślinnego w regionie Europy Środkowej. Firma zajmuje się uprawą i dostarczaniem roślin ozdobnych i drzew owocowych o szerokim asortymencie. Do klientów Arboeko należą firmy realizatorskie, centra ogrodnicze, hobby markety, usługi techniczne, miasta i gminy, firmy budowlane i deweloperskie. Całkowita powierzchnia szkółek ozdobnych firmy  wynosi 201 ha.
Arboeko jest aktywnym dostawcą roślin do krajów europejskich. Rośliny drzewiaste pochodzące z produkcji Arboeko są każdego roku sadzone na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Holandii, Niemczech, Rosji, Szwajcarii i na Ukrainie.
Kontakt: Bartosz Pejo, tel. 506 422 174, email.

Husqvarna od ponad 325 lat z pasją i innowacją wspiera profesjonalistów. Firma zapewnia serwis, a także szeroką gamę maszyn, narzędzi diamentowych i wszystkich innych akcesoriów. Wysoka wydajność idzie w parze z użytecznością i bezpieczeństwem, dzięki czemu użytkownik jest zawsze przygotowany do efektywnego wykonania zadania.
Grupa Husqvarna podnosi poprzeczkę w zakresie bezpieczeństwa i wydajności produktów oraz promuje pomysły i modele biznesowe zapewniające wiodącą pozycję na rynku i zrównoważony rozwój.
Ich największym wkładem w przeciwdziałanie zmianom klimatu i przyczynianie się do wzrostu wartości dla klientów jest opracowywanie i wytwarzanie bardziej wydajnych paliwowo produktów oraz zwiększenie wykorzystania technologii promujących niskoemisyjne alternatywy.
Kontakt: Marek Skrzypiński, tel. 660 409 341, e-mail

Gardenia to jedna z wiodących imprez o tematyce ogrodniczej w Europie, a zarazem największa ekspozycja halowa w naszym kraju.. Pośredniczy w procesie wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów oraz motywuje polskie i zagraniczne firmy do tworzenia skutecznych strategii biznesowych na kolejne lata. Kontakt: , dyrektor projektu Paulina Maniecka, tel. +48 6691 030 468

Green Area Show to zupełnie nowe wydarzenie w kalendarzu imprez wystawienniczych dedykowanych profesjonalistom w naszym kraju. Wydarzenie skierowane jest do firm ze wszystkich sektorów ogrodniczych.
www.gashow.pl
Kontakt: dyrektor projektu Paulina Maniecka, tel. +48 6691 030 468

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK