Menu Zamknij

Woda w ogrodzie dla….

Mamy już taras, mamy gdzie usiąść, mamy osłonę przed słońcem w postaci pergoli lub parasola, a nawet mamy na czym przygotować pyszny posiłek. Rozglądamy się wokół, zielono, ale… nieco nudno czasem? Przydałby się jakiś szum wody? Miejsce do schłodzenia? Nieco aktywności dla nas i dzieci?

Oczko wodne? Zdecydowanie ma urok, patrzeć, słuchać szumu wody choć popływają tam raczej karpie niż Ty, choć, jeśli pomyślisz o….

Staw kąpielowy. Połączenie oczka i basenu. Ciekawe ze względu na ekologię, ale też interesujące rozwiązanie wizualne. Z racji tego, że staw składa się w zasadzie z trzech części – rekreacyjnej, regeneracyjno-filtrującej i roślinnej musisz założyć zwykle powierzchnię powyżej 50m2, co może być sporym ograniczeniem. Plusem, niewątpliwie jest kwestia wizualna, nie musisz się zastanawiać, co zrobić z basenem po krótkim, letnim sezonie. Koszty typowe oscylują między 50 a 100 tys. złotych.

Basen. Każdy rodzaj basenu docenią dzieci a i dla Ciebie będzie przyjemnie się schłodzić. Jeśli chcesz popływać musi być duży, przynajmniej 8 metrów długości dla osoby dorosłej  lub mieć odpowiednie urządzenia ze sztuczną falą. Proste baseny dmuchane lub stelażowe są tanie, w przypadku basenu wykonywanego przez firmę, zależnie od technologii niecki, rodzaju filtracji i wyposażenia koszty zwykle wahają się od ok. 30 tys. do nawet 200 tys. a prace trwają od kilku dni do kilku tygodni. Minusem zewnętrznego basenu jest nieco nasz klimat, zwykle uruchomimy go w maju, a zakończymy sezon  w sierpniu.

Wanna spa (tzw. Minibasen lub Jacuzzi/dżakuzi). Zdecydowanie na tak. Ciepło, zdrowo, cały rok. Dobre szczególnie dla nieco starszych, dla dzieci czasem może być za mało miejsca na szaleństwo 😊Zwróć uwagę przy wyborze na liczbę korzystających osób (najlepiej zostawić przestrzeń możliwość zmiany miejsca masażu), na wzrost – by osoba wysoka mogła wygodnie zająć pozycję. Koszty dla sprawdzonych urządzeń zwykle od 25 tys. do niemal 100 tys. zł. Koniecznie zwróć uwagę na koszty użytkowania – straty ciepła mogą sprawić, że to tańsze stanie się droższym już po kilku latach. Więcej na temat wyboru wanny spa: https://sundance.pl/domowa-strefa-spa-jak-wybrac-wanne-spa-dla-siebie/ i przykładowe aranżacje: https://sundance.pl/galeria/

Basen spa (swimspa). Stosunkowo nowe rozwiązanie. Łączą  nieco technologie wanien spa z funkcjonalnością basenu. Zależnie od potrzeb – są systemy dla sportowców i typowo rekreacyjne. Z racji konstrukcji – nie wymagają specjalnych prac ziemnych poza wytrzymałym podłożem. Na pewno ich  zaletą jest możliwość korzystania przez cały rok i łatwość instalacji. Choć ze względów na różne temperatury sugerowane do pływania i masażu, nie licz, że jedna niecka zapewni i dobry masaż i pływanie. Ceny wśród zachodnich producentów oscylują od 100 do 200 tys. zależnie od wyposażenia i wielkości.  Przykładowe aranżacje swimspa: https://swimspa.pl/galeria/