Menu Zamknij

ŚP. Prof. Wojciech Kosiński (1943 – 2020)

Prof. Wojciech Kosiński
Źródło: SARP Kraków

Dnia 9 kwietnia 2020 roku, zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny architekt, naukowiec i nauczyciel akademicki, bardzo zasłużony dla polskiej architektury krajobrazu. Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu pragnie uczcić pamięć o wspaniałym człowieku jakim był śp. Wojciech Kosiński.

Prof. zw. dr hab. inż. arch. Wojciech Kosiński urodził się w 1943 roku we Lwowie w kresowej rodzinie inteligenckiej. Po Politechnice Krakowskiej Wydziale Architektury kroczył jako student (w latach 1961, 1967), a następnie jako doktorant. Uzyskał habilitację, objął stanowisko profesora Uczelni otrzymał tytuł profesorski (2012). Zainteresowania profesora Kosińskiego ewoluowały od krajobrazu otwartego, w kierunki małych miast, a następnie metropolii. Pracował społecznie w najwyższych jednostkach organizacyjnych SARP oraz prowadził rozległą działalność projektowo-realizacyjną. W latach 1989-1992 piastował urząd Zastępcy Głównego Architekta Miasta Krakowa. W Instytucie Architektury Krajobrazu współpracował z profesorem Januszem Bogdanowskim i profesorem Aleksandrem Böhmem.

Cenił podróże i sport. Nieobce mu było narciarstwo, tenis, pływanie, wspinaczka tatrzańska i alpejska. Z sukcesami uczestniczył w regatach żeglarskich. Odwiedził 30 krajów w ramach podróżny badawczych, w trakcie których niejednokrotnie prowadził wykłady i warsztaty.  Opublikował ponad 200 prac naukowych, w tym 7 książek. Wspaniały dydaktyk, mówca, entuzjasta architektury. Był człowiekiem niezwykle energicznym, wymagającym i pełnym pasji pomimo zmagania się z chorobą w ostatnich latach. Wiele wymagał od siebie jak i od innych.

Dziękujemy i do zobaczenia Panie Wojciechu. 

Tekst: Justyna Mazur-Łabuz

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK