Menu Zamknij

Warsztaty Architektów Krajobrazu Europy Wschodniej

Kraje Europy Wschodniej łączy wspólna historia. Ślady niedawnej przeszłości odciskają się w myśleniu o krajobrazie jako wspólnej przestrzeni, a przejawy tej świadomości pokutują zarówno w prawodawstwie jak i działaniach związanych z krajobrazem. Z tymi i wieloma innymi zagadnieniami muszą zmagać się architekci krajobrazu w tej części Europy. 

Wspólne problemy i chęć wspólnego poszukiwania rozwiązań doprowadziły do spotkania Architektów Krajobrazu Europy Wschodniej w Pradze w dniach 24 i 25 maja. Czeskie stowarzyszenie architektury krajobrazu (CZLA) reprezentowane przez Klarę Salzmann gościło przedstawicieli Słowacji (SAS), Węgier (HALA) i Polski (SAK) . 

Spotkanie przyjęło formę warsztatów, w trakcie których zaprezentowano sytuację zawodu w poszczególnych krajach, sformułowano cele, przeszkody i strategie pozwalające te cele osiągnąć. Wśród gości znalazł się prezes EFLA Nigel Thorne, Doradca Ministerstwa Środowiska Słowacji Pavlina Misikova, v-ce prezes CivilScape Gerhard Ermischer. Warsztatom towarzyszyły wykłady oraz wystawa prac studenckich reprezentujących uczelnie poszczególnych krajów. Naszymi reprezentantami byli studenci Politechniki Krakowskiej.

Elementem spotkania była wycieczka studialne w trakcie której zaprezentowano najnowsze praskie realizacje: odrestaurowane wertykalne ogrody na Hradczanach oraz współczesne realizacje zagospodarowania międzyblokowej przestrzeni osiedla z lat 50-tych i ogrodu przy siedzibie Radia Wolna Europa.

 

Urszula Forczek-Brataniec

Warsztaty Architektów Krajobrazu Europy Wschodniej, 24-25.05.2012, Praga

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK