Menu Zamknij

SAK na Forum Debaty Publicznej w Kancelarii Prezydenta

Na zaproszenie Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Prezes SAK Wojciech Januszczyk weźmie udział w Forum Debaty Publicznej pt. ,,Ochrona krajobrazu przyrodniczego i kulturowego, a rozwój cywilizacyjny” (13 kwietnia 2011, godz. 14).

Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Zadaniem forum jest wypracowanie propozycji konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla kraju kwestiach, które doprowadzą do modernizacji Polski.

Podczas środowej debaty podjęta zostanie próba identyfikacji rozwiązań prawnych i instytucjonalnych pozwalających chronić krajobraz przyrodniczy oraz kulturowy, jednocześnie realizując wyzwania cywilizacyjne. Punktem odniesienia do dyskusji będą następujące pytania:

  • Jakie są społeczne oczekiwania i wyzwania cywilizacyjne w obszarze dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w odniesieniu do krajobrazu? Jaki jest możliwy obszar sporu?
  • Jak efektywnie chronić różnorodność krajobrazu i jego lokalną specyfikę?
  • Rola planowania zagospodarowania przestrzennego w obszarze dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
  • Jaka powinna być rola państwa, a jaka samorządu w obszarze ochrony krajobrazu przyrodniczego i kulturowego?

Forum zgromadzi m.in. specjalistów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, teoretyków, praktyków, przedstawicieli placówek kulturalnych oraz organizacji pozarządowych. Obrady Forum będą transmitowane on-line na stronie www.prezydent.pl

Założeniem Forum jest przygotowanie nie rewolucyjnych, ale ewolucyjnych projektów reform, które w znaczący jednak sposób zmodernizują państwo. Wypracowane przez Forum propozycje reform powinny być przemyślane oraz ustalone drogą dialogu społecznego, tak aby były one następnie uchwalone w jak najszerszym porozumieniu i konsensusie.

Forum Debaty Publicznej będzie moderowane przez doradców Prezydenta RP. W ramach forum działać będzie siedem zespołów tematycznych, z których każdy koordynowany będzie przez osobną grupę doradców, będących ekspertami w danej dziedzinie. Będą oni również analizować wnioski płynące z debaty, a następnie rekomendować konkretne propozycje legislacyjne Prezydentowi RP.

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK