Menu Zamknij

SAK na Forum Debaty Publicznej w Kancelarii Prezydenta

Na zaproszenie Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Prezes SAK Wojciech Januszczyk weźmie udział w Forum Debaty Publicznej pt. ,,Pomniki Historii – źródło dziedzictwa kultury” (29 czerwca 2011, godz. 14).

Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Zadaniem forum jest wypracowanie propozycji konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla kraju kwestiach, które doprowadzą do modernizacji Polski.

 

Celem dyskusji jest rozpoczęcie prac nad efektywnym, nowoczesnym systemem ochrony Pomników Historii. Od 1994 roku do chwili obecnej Prezydent RP wpisał 43 obiekty na listę Pomników Historii. Uznanie przez Prezydenta RP obiektu za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi, parkowi kulturowemu szczególnej, prestiżowej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. W środowej debacie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych, a także eksperci.

Forum zgromadzi m.in. specjalistów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, teoretyków, praktyków, przedstawicieli placówek kulturalnych oraz organizacji pozarządowych. Obrady Forum będą transmitowane on-line na stronie www.prezydent.pl

 

Założeniem Forum jest przygotowanie nie rewolucyjnych, ale ewolucyjnych projektów reform, które w znaczący jednak sposób zmodernizują państwo. Wypracowane przez Forum propozycje reform powinny być przemyślane oraz ustalone drogą dialogu społecznego, tak aby były one następnie uchwalone w jak najszerszym porozumieniu i konsensusie.

 

Forum Debaty Publicznej będzie moderowane przez doradców Prezydenta RP. W ramach forum działać będzie siedem zespołów tematycznych, z których każdy koordynowany będzie przez osobną grupę doradców, będących ekspertami w danej dziedzinie. Będą oni również analizować wnioski płynące z debaty, a następnie rekomendować konkretne propozycje legislacyjne Prezydentowi RP.

 
 
 

 

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK