W dniu 4 kwietnia odbyło się Walne Zebranie Europejskiego Stowarzyszenia Wykonawców Terenów Zieleni, które zrzesza przedstawicieli z 21 krajów europejskich oraz z dwóch krajów z poza Europy, tj. z Kanady oraz Japonii.
Na zebraniu reprezentanci poszczególnych stowarzyszeń przedstawili sytuację branży architektury krajobrazu wewnątrz stowarzyszeń oraz omówiono sytuację rynku związanego z zielenią w poszczególnych krajach.
Zarząd przestawił sprawozdanie finansowe ELCA, której budżet na koniec roku 2018 zamknął się w kwocie ok. 195.000 Euro, z czego ze składek ok. 155.000 Euro. Polskie stowarzyszenie SAK, jest najmniejszym ze wszystkich członków ELCA, jeżeli chodzi o ilość członków i wpłacaną składkę (20 członków wykonawców – 1440 Euro). Największą ilością członków dysponują Niemcy (3914 firm wykonawczych w roku 2019 oraz Francja (2677 firm wykonawczych w roku 2019) i też oni wpłacają największe, kilkadziesiąt tysięczne składki do ELCA).
Omówiono również sposób reprezentacji ELCA oraz zaangażowanie i lobbing w strukturach UE. Najważniejszym punktem była kwestia wyborów i rozszerzenia uprawnień dla Zarządu, w celu zwiększenia efektywności zarządzania oraz przeprowadzenia bardziej demokratycznych wyborów. W nawiązaniu do inicjatywy skandynawsko-belgijskiej, która mówi o podziale geograficznym Europy, aby każdy region miał swojego przedstawiciela w Zarządzie ELCA, ze względu na odmienny potencjał ekonomiczny, uwarunkowania historyczne i klimatyczne, po dyskusji z przedstawicielami Czech i Węgier doszliśmy do wniosku, że wspólnie powinniśmy mieć swojego przedstawiciela w Zarządzie. Temat ten chcielibyśmy przedstawić do przedyskutowania na następnym Walnym Zebraniu.
Zwieńczeniem Walnego Zebrania były wybory nowego Zarządu ELCA. Po 9-letnim okresie sprawowania prezydentur pożegnaliśmy Emmanuela Mony (Francja).
Nowym prezydentem ELCA został Henrik Bos (będący do tej pory wiceprezydentem odpowiedzialnym za Committe of Firm) reprezentant Finlandii. Pozostali członkowie Zarządu, to Lutze von Wurmb z Niemiec, Neil Huck z Wielkiej Brytanii oraz pierwsza kobieta w Zarządzie ELCA – Catherine Muller z Francji. Jako przedstawiciele polskiego stowarzyszenia SAK rozdaliśmy wszystkim uczestnikom Walnego Zebrania ELCA zaproszenia do Polski, na następne Walne oraz profesjonalną wycieczkę z ELCA Committe of Firm do Krakowa.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat ELCA znajdują się na stronie www.elca.info.
Opracowanie: Jolanta Gryczyńska