Menu Zamknij

Otwarcie księgarni W-A w Krakowie

‘Każdy ma swoje marzenia’ – otwarcie Księgarni W-A w Krakowie. Relacja z otwarcia Księgarni W-A w centrum Krakowa, Plac Szczepański 6

Kraków, 29 grudnia 2010 – W dniu dzisiejszym twórca W-A.pl ujawnia część swoich planów, z których wiele udało się już zrealizować, a większość figuruje pod datami 2011, 2012, 2013…

Architekt, przedsiębiorca, przez wiele osób od niedawna nazywany nawet księgarzem. Kazimierz Kwasek w 2002 roku w grupie kilku zapaleńców wpadł na pomysł stworzenia internetowego wydziału architektury, który po latach ewoluował na znany portal internetowy oraz księgarnię branżową. Biznes prowadzony samodzielnie, można rzec rodzinnie jest znany dla wielu osób z branży architektonicznej i projektowej.

25 listopada 2010 roku odbyło się oficjalne uroczyste otwarcie Księgarni W-A w Krakowie połączone z 8. rocznicą powstania Portalu Internetowego W-A.pl. Miejscem tych wydarzeń była Galeria Stowarzyszenia Architektów w Krakowie (Pl. Szczepański 6), gdzie od 2010 roku mieści się wspomniana księgarnia. W ciągu niecałych dwóch godzin Galerię SARP odwiedziło ponad 150 osób, co niewątpliwie było rekordem, wielu spóźnialskich część oficjalną przemówień przestało na zewnątrz lokalu!

Oficjalnego powitania dokonał Prezes SARP Kraków Piotr Gajewski, prezentację premierowej książki „Architekt poza architekturą” wykonały wspólnie Krystyna Łyczakowska oraz Marta Urbańska, a całość starał się koordynować Kazimierz Kwasek. Podczas wydarzenia gitarowe flamenco przygrywał Michał Kaniewski. W specjalnej loterii zgromadzone osoby odebrały równo 100 nagród oraz pakietów od sponsorów i partnerów spotkania. Szczególnie dziękujemy zaprzyjaźnionym firmom – Grupa BUMA, Scandale Royal, Sobiesław Zasada Import Win oraz Warsztat Stylu. Dziękujemy także patronom spotkania za pomoc w jego promocji. Na koniec dziękujemy partnerom spotkania – wydawcom z całego świata, którzy włączyli się w działania przy otwarciu nowej księgarni.
Relację fotograficzną z tego wydarzenia wykonał Paweł Wodnicki.

„Drodzy Goście W-A.pl,

Jest mi niezmiernie miło, iż w czasach codziennej gonitwy za sukcesami, pieniędzmi i wieloma innymi elementami – macie czas i możliwość odwiedzenia stron portalu internetowego o architekturze, bądź też zaglądnięcia do naszej księgarni.

Przez ponad 8 lat pracy nad rozwojem inicjatywy o tajemniczej nazwie W-A spotkaliśmy wiele wspaniałych osób, które utwierdzały nas w tej ciężkiej pracy.

Zacznijmy jednak od początku, powstałego 22 października 2002 roku skromnego portalu internetowego, który docelowo miał skupiać się na edukacji architektonicznej w sieci.

Wydział architektury (wydzial-architektury.com – pierwsza nazwa portalu) w wersji ‘autorskiej’ nie powiódł się z wielu względów. Młodzi zapaleńcy chcieli informatyzować naukę architektury na państwowej uczelni? Pomysł szalony i jak się okazało nierealny.

Nie załamało nas to, choć nie było to wtedy łatwe do zrozumienia. Staraliśmy się całą ideę przerobić i przemyśleć. Burze mózgów w czasach, gdy powstawało Gadu Gadu, nie było takich portali jak Facebook czy Nasza-Klasa, były bardzo rzadko owocne i konkretne. Tylko niewielu miało tak otwarte internetowo pomysły jak to jest możliwe teraz. W 2010 roku są środki i technologie na zrobienie wszystkiego, potrzeba tylko pomysłu. W 2002 roku nie było możliwości technicznych, a z pomysłami bywało różnie. Ilu z Was nie myślało po drodze: ‘a gdybym 10 lat temu wpadł na pomysł portalu społecznościowego, szkolnego lub podobnego do naszej-klasy lub fejsa’? Nic się takiego jednak nie stało, nie zrobiliśmy tego ani my, ani Wy. Zrobili to inni. My trwaliśmy przy idei architektury w internecie. W tych czasach było jej mało, naprawdę mało. No, ale do rzeczy…

Po krótkim czasie dołączyła do nas nowa i chwytliwa nazwa W-A.pl, która do teraz jest wizytówką i główym adresem całego portalu internetowego. Ja pozostałem na stanowisku prowadzącego portal w pojedynkę. Strona internetowa była bardzo prosta (technicznie tłumacząc – html). Pojawiły się też pierwsze głosy na temat handlu w sieci. I stało się! Tak! Wprowadziliśmy pięć tytułów – pierwszy tom z cyklu „Co to jest architektura” oraz premierowe książki wydawnictwa Archi-Plus (krakowski wydawca serii ‘Budownictwa ogólnego dla architektów’). Wysyłaliśmy co jeden, dwa dni przesyłki pocztowe z radością obwieszczając światu, że mamy klienta w Toruniu, Szczecinie, bądź też Zgorzelcu! Miałem nawet pomysł by w firmie powiesić mapę Polski i kolorowymi pinezkami zaznaczać zasięg własnego e-commerce’u, miejsca odbioru przesyłek przez naszych klientów… 

Lata mijały, a realia biznesowe działały przeciwko nam. Kosztowne prowadzenie biura, utrzymanie serwerów internetowych i małej redakcji dawały się mocno we znaki. Powstała księgarnia, początkowo jako potrzeba zarobku, potem dołączyła pasja, która z czasem stała się głównym motorem całej idei.

Po wielu latach można powiedzieć, że to właśnie księgarnia jest wizytówką firmy. Otwarcie jej stacjonarnej siedziby w centrum Krakowa tym bardziej ją podkreśla. Dzięki owocnym negocjacjom ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Krakowie działa ona od połowy 2010 roku. Liczymy na to, że będzie tam bardzo długo, a każdy zapytany o architekturę i design w Krakowie wskaże Plac Szczepański 6.

To właśnie specjalnie dla Was staramy się wybierać najlepsze książki nie tylko z Polski, ale całego świata. Bywamy na targach książki w Londynie, Frankfurcie. Znamy wydawców osobiście i mamy z nimi dobry kontakt. Dzięki takim działaniom wszelkie najlepsze tytuły można odnaleźć właśnie na stronach naszej księgarni, a dopiero poźniej u innych sprzedawców. Liczę, że będzie się to rozwijało w tym tempie jak dotychczas i osiągniemy wkrótce magiczną liczbę 10 tysięcy tytułów o architekturze i powiązanych dziedzinach projektowania.

Cieszę się, że możemy tworzyć dla Was coraz nowsze odsłony W-A.pl, bo tylko i wyłącznie dzięki gościom portalu i klientom księgarni nasza inicjatywa ma sens. Wszelkie książki i czasopisma architektoniczne jakie sprzedajemy osobom prywatnym, biurom projektowym, pracownikom naukowym, bibliotekom i uczelniom pozwalają rozwijać nie tylko samą księgarnię, ale właśnie część redakcyjną na którą chcemy w 2011 roku zwrócić szczególną uwagę.

Plany? Nie zapeszamy, nie ujawniamy. Mogę jedynie zdradzić, że w latach 2011-2012:

  • w księgarni chcemy mocno zwiększyć ilość oferowanych książek i czasopism
  • zintensyfikujemy kiermasze książki w wielu miastach Polski (np. cztery razy w roku Wrocław, Gliwice oraz kilka innych, nowych lokalizacji)
  • poszerzymy działania W-A jeszcze bardziej w kierunku portali społecznościowych, stworzymy nowe funkcje w księgarni i portalu w internecie, przebudujemy wiele ich elementów, jeszcze bardziej zwiększymy bezpieczeństwo obu systemów
  • wraz z Muzeum manggha będziemy współorganizatorem cyklu wykładów ‘Co to jest architektura’, który odwiedzą naprawdę wspaniali prelegenci

Jak to mawiają „ciąg dalszy nastąpi”. Nie mam nad sobą prezesa oraz rady nadzorczej. Rozliczyć mnie możecie tylko Wy, za rok, za dwa, za pieć. Oby pozytywnie!

Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia na kolejnych rocznicach W-A.pl, oby tak hucznych jak ta z 25 listopada 2010 roku. W tytule tego artukułu zawarto ideę marzeń. Każdy z nas je ma. Ja też mam wiele, a jednym z nich jest najlepsza Polska księgarnia z architekturą.

Pamiętajcie! Zrobimy taką, ale tylko i wyłącznie z Waszą pomocą.”

arch. Kazimierz Kwasek, W-A.pl

 

autorzy tekstu – redakcja W-A.pl, arch. Kazimierz Kwasek, fotografie wykonał Paweł Wodnicki www.pawelwodnicki.pl

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK