Menu Zamknij

Eelco Hooftman w Warszawie

W pierwszym dniu wystawy “Zieleń to Życie”, 29 sierpnia 2008, odbyło się spotkanie dla architektów krajobrazu. Było to drugie w tym roku spotkanie organizowane przez stowarzyszenie, z udziałem znanego architekta krajobrazu (gościem pierwszego był Robert Holden). Tym razem, zaproszenie przyjął Eelco Hooftman, współzałożyciel pracowni GROSS. MAX., wykładowca College of Art w Edynburgu.

W trwającej prawie 1,5 godziny prezentacji Eelco przedstawił kilkanaście projektów swojej pracowni, w tym m.in.: Potsdamer Platz w Berlinie, Expo 2000 w Hanowerze, St John`s, Square, Lyric Square czy Brixton Central Square w Londynie oraz wspólny projekt z Zaha Hadid Architects – 200 ha projekt dla BMW w Lipsku. Działająca od 1995 roku pracownia GROSS. MAX. jest laureatem wielu konkursów i nagród za projekty przestrzeni publicznych, i posiada bogate portfolio międzynarodowych projektów. Pierwszą wspólnym przedsięwzięciem (1996) był nagrodzony projekt parków na terenie Potsdamer Platz w Berlinie.

Kolejnym wyróżnieniem było zwycięstwo w konkursie na projekt Expo 2000 w Hanowerze. Po konkursie w Glasgow (City of Architecture and Design, 1999) oraz zdobyciu nagrody w konkursie RIBA (Royal Institute of British Architects), firma zdobyła uznanie w Europie za swoje nowatorskie podejście i nowoczesny styl w projektach przestrzeni miejskiej. Firma współpracuje z czołowymi pracowniami architektonicznymi, jak choćby Foster+Partners, czy Zaha Hadid Architects.

Bliski związek ze sztuką zaowocował szeregiem projektów z udziałem artystów różnych dziedzin. Współpraca zaowocowała nagrodami Królewskiego Towarzystwa Sztuk “Art for Architecture”. W 2006 roku firma GROSS. MAX. została uhonorowana European Landscape Award za „oryginalny koncept oraz kształtowanie stylu w architekturze krajobrazu początku 21 wieku”.

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK