Menu Zamknij

Rejs Architektów wokół Majorki

Dosłownie tydzień temu zakończył się zorganizowany przez ArchimanięRejs Architektów po Balearach. Dziewięcioosobowa załoga, wśród której znaleźli się architekci między innymi z Wrocławia, Poznania, Piły, postawiła sobie za cel całkowite opłynięcie Majorki – największej wyspy, wchodzącej w skład Balearów – najdalej na zachód położonego archipelagu na Morzu Śródziemnym.

 

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu objęło miano Partnera rejsu.

 

Cała wyprawa architektów odbyła się na prestiżowym, 15-o metrowym jachcie Rock’n’Roll, francuskiej stoczni Jean Beneteau, którego Archimania.pl jest Ambasadorem, a podczas 10-dniowego rejsu, załoga zawijała do bardzo wielu portów i zatoczek Majorki. Eksplorowano między innymi Puerto de Soller, Porto Cristo, Palma de Mallorca oraz Cala Mondrago, które dostarczyły niezwykle interesujących wrażeń.

 

Wyprawa po Balearach przyniosła moc okazji do podziwiania i poznawania śródziemnomorskiej przyrody, kultury i architektury. Swoją urodą zaskakiwała zarówno fauna jak i flora wyspy. Niecodziennych emocji dostarczyło zwiedzanie jaskiń w Porto Cristo oraz wyprawa zabytkową kolejką wgłąb wyspy – atrakcje unikalne na skalę światową.

 

Ogromną niespodzianką było spotkanie z delfinami, które pewnego dnia, śmiało podpływały do jachtu. Krystalicznie czysta woda, orzeźwiająca morska bryza i dotyk ciepłego powietrza nadały całej wyprawie piękną oprawę oraz dostarczyły wielu emocji.

 

Oprócz bogactwa i piękna natury, na wyspie można było podziwiać także świetne przykłady dzieł rąk ludzkich. Architektura i budownictwo hiszpańskie oraz ich niezwykłe walory stały się nie tylko okazją do przeprowadzenia sesji fotograficznej, którą zorganizowano w mieście Palma, ale również świetnym tematem długich, wieczornych rozmów. Porównanie architektury Polski i Hiszpanii przyniosło wiele ciekawych i zaskakujących refleksji.

 

Ciekawym elementem kultury hiszpańskiej, który mieli okazję dokładnie poznać uczestnicy rejsu była kuchnia śródziemnomorska. Wspólne przyrządzanie posiłków pod okiem jednego z uczestników rejsu – okrzykniętego „najlepszym amatorskim kucharzem świata” – Rogera, było świetnymi lekcjami, kończącymi się wyśmienitymi ucztami. Do popisowych dań mistrza należało przygotowane ze świeżych ryb i krewetek sushi.

 

Jakby tego wszystkiego było mało, załoga Rock’n’Rolla wracając do macierzystego portu w Palma de Mallorca znalazła się w samym środku prestiżowych regat PalmaVela, w których to brały udział jedne z najszybszych i najbardziej zaawansowanych technicznie jachtów na świecie.

 

Majowy Rejs Architektów śmiało można okrzyknąć niezwykle ciekawą i barwną, fenomenalnie zorganizowaną, branżową wyprawą. Ilość wrażeń, przywiezionych przez uczestników do Polski, śmiało wystarczy im na kilka miesięcy pracy, ale na pewno nie na dłużej… Dlaczego? Kolejny Archimanii Rejs Architektów już w październiku!

 

Zapisy: Archimania, Wojciech Gutowski,

 

Organizator wyprawy – portal Archimania.pl składa serdeczne podziękowania Partnerom Rejsu, którzy przyczynili się do jego zorganizowania:

  • Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu SAK
  • Rheinzink
  • Egger
  • Prolight
  • Reckli

Fotorelacja z Rejsu Architektów dostępna jest na koncie facebook Archimanii pod linkiem: www.facebook.com

 

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK