Menu Zamknij

Park Ślężański Mamut

Park Wspólnotowy Ślężański Mamut we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Do głosowania w dniach 15-29 września zakwalifikowano ostatecznie 315 projektów spośród ponad pięciuset zgłoszonych do tegorocznego WBO. Wśród nich są trzy inicjatywy: 301, 296 i 244, skupione wzdłuż Ślęzy i wzajemnie uzgodnione przez rady osiedli Oporów, Grabiszyn-Grabiszynek oraz Gajowice. Już sam fakt powstania takiej koalicji świadczy o tym, że mieszkańcy potrafią łączyć myślenie kategoriami miasta z rozpoznaniem przysłowiowych potrzeb własnego podwórka. Koalicjanci chcą zaprosić wszystkich Wrocławian do wspólnego odkrywania uroku Ślęzy i odczytywania historii tej doliny pełnej śladów i tajemnic.

 

Sporym wyzwaniem wydaje się projekt nr 301, czyli Park Wspólnotowy Ślężański Mamut, planowany w oporowskim pasie nieużytków, w pobliżu znalezisk, o których przypomina patron paru wspaniałych miejsc sportu, piknikowania i zabawy. Mega zjeżdżalnia w kształcie mamuta, siłownia cross-mut, sad, ptasi zagajnik, a nawet łączka dla czworonożnych członków rodziny mają wypełnić życiem tereny dziś zupełnie niewykorzystane, nadając nowy sens ślężańskim rzeźbom Tadeusza Tellera. Oporowianie chcą też uczcić swoich profesorów, poświęcając im spory zagajnik drzew pamięci, który po drugiej stronie rzeki połączy się z Aleją prof. Eugeniusza Romera. Są przekonani, że im się to uda, bo – ich zdaniem prawie wszystko już jest. Wystarczy tylko uprzątnąć ślady wieloletnich zaniedbań, udrożnić istniejące ścieżki oraz w prosty sposób zagospodarować kilka wybranych miejsc, żeby w pogodne dni nie trzeba się było tłoczyć na wałach.

 

Jedno z wejść do parku leży po drugiej stronie pętli tramwajowej, więc fani Parku Mamuta będą mogli do nas dotrzeć nawet z odległych zakątków Wrocławia. Chcemy pokazać, że najważniejsza jest wyobraźnia i umiejętne wykorzystanie walorów terenu – twierdzą młodzi architekci krajobrazu z grupy Do Przodu, którzy ożywili zdjęcia nadrzecznych chaszczy, pokazując w jaki sposób można ten cel osiągnąć. Podczas oporowskiego pikniku w dniu 13 września odbyła się wśród przedszkolaków “konferencja krótka: wybierz imię dla mamutka”. Będą też bardziej zaawansowane dyskusje na temat parku, który wspiera rosnące w siłę “stado mamutantów”, zapraszając do zgłaszania uwag i sugestii na Facebook-u. Bliższe informacje na ten temat są dostępne na stronie parkmamuta.pl.

 

Od 15-go do 29-go września można głosować na projekty w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Zachęcamy do głosowania na:
PROJEKT 301 || park wspólnotowy ŚLĘŻAŃSKI MAMUT ||
pomysł na unikalną przestrzeń we Wrocławiu wzdłuż rzeki Ślęzy na osiedlu Oporów!

 

Więcej szczegółów na stronie: www.parkmamuta.pl i na www.facebook.com/parkmamuta

głos można oddać na: https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/glosowanie

Subskrybuj Biuletyn SAK

Aktualności z branży,działalność SAK i oferty pracy

Chcę otrzymywać bezpłatny Biuletyn SAK