W czwartek, 14 października, w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) odbyła się konferencja Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (SAK) z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka”. Druga edycja – Planowanie i projektowanie jako jeden ze środków zapobiegania powodziom – praktyki światowe – poświęcona była roli architektury krajobrazu w zapobieganiu powodziom i minimalizowaniu ich skutków. Na zaproszenie SAK w konferencji udział wzięli przedstawiciele pracowni projektowych oraz instytucji z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii oraz Polski.
W ramach części konferencyjnej, prowadzonej przez Magdalenę Hadałę oraz Mirosława Sztukę, przedstawiono między innymi: zasady zrównoważonego podejścia w gospodarce wodnej na przykładzie chińskich projektów (Mirosław Sztuka, AECOM Polska), case study holenderskiego program “Przestrzeń dla rzeki” zmierzającego m.in. do odtworzenia terenów zalewowych dla rzeki Ren (Robbert de Koning, BNT) oraz najlepsze światowe projekty integrujące wodę w tkance miejskiej (Gerhard Hauber, Atelier Dreiseitl).
Sesja warsztatowa, prowadzona przez Artura Bronisza, odbywająca się równolegle, oferowała poszerzenie informacji w obrębie wybranej tematyki oraz dawała możliwość żywej dyskusji i wymiany zdań z prowadzącym. Październikowa konfekcja odbyła się dzięki wsparciu: GCL, SARCH oraz CRH klinkier. Sponsorem głównym była firma ACO Elementy Budowlane.