Menu Zamknij

WAK 11: Dialog z krajobrazem

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na 11. edycję konferencji z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka” (WAK) pod hasłem Dialog z krajobrazem. Architekt krajobrazu i jego rola w kreaowaniu przestrzeni (WAK11).

Konferencja zaplanowania jest na 20 listopada (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków).

O roli architekta krajobrazu będziemy dyskutować w międzynarodowym gronie reprezentantów Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii oraz Grupy Wyszehradzkiej. Gośćmi specjalnymi będą Paolo L. Bürgi (Studio Bürgi) oraz Lisa Diedrich (Landscape Architecture Europe). Prezentacje prelegentów 11. edycji konferencji SAK dopełni 2. edycja wystawy SAK „Współczesna architektura krajobrazu w krajach Grupy Wyszehradzkiej”, przedmiot projektu realizowanego w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Ekspozycja przedstawiająca dziesięć zrealizowanych projektów z każdego kraju została przygotowana wspólnie
z branżowymi stowarzyszeniami z Czech, Słowacji oraz Węgier.

 

Program konferencji

10.00 Recepcja
   
10.30 Otwarcie konferencji – Piotr Reda/Urszula Forczek-Brataniec (SAK)
   
10.45 Rola architekta krajobrazu w kreowaniu przesyrtzeni w Czechach. Klara SALZMANN (Czechy)
   
11.15 Fizyczne i społeczno-kulturowe aspekty rewaloryzacji obszarów miejskich. Orsolya B. OROSZ, Gábor András SZOHR; Ujirany/New Directions Landscape Architects (Węgry)
   
11.45 Właściwości i zastosowanie płyt gresowych Libet Ceramic, Kamil Drewczyński, Libet
   
12.00 Rola architekta krajobrazu w Słowacji, Eugen GULDAN , Guldan Architects – Atelier Architektury Krajobrazu (Słowacja)
   
12.30 Otwarcie wystawy “Współczesna architektura krajobrazu w krajach V4”, Urszula Forczek-Brataniec (SAK)
   
12.40 lunch
   
13.40 Architekt krajobrazu w procesie ekologicznych certyfikacji inwestycji, Dorota NITECKA-FRĄCZYK, In & Out Architekci Krajobrazu (Polska)
   
14.10 On The Move – europejska architektura krajobrazu, Lisa DIEDRICH, Landscape Architecture Europe (Szwecja)
   
15.00 Miejsce i to, co poza nim, Paolo L. BURGI, Studio Burgi (Szwajcaria)
   
15.50 Inowacyjne materiały DuPont i ich zastosowanie, Liwiusz Okarmus, ARTEN/DuPont
   
16.05 przerwa kawowa 
   
16.35 Nowoczesne oświetlenie przestrzeni publicznych, Jarosław Szymański, Schreder Polska
   
16.50 Refleksje o krajobrazie, Manuel RUISÁNCHEZ, MANUEL RUISÁNCHEZ ARQUITECTES (Hiszpania)
   
17.40 Podsumowanie i zakończenie konferencji (m.in. losowanie egzemplarzy magazynu TOPOS)

 

Prowadzenie: Urszula Forczek-Brataniec (SAK), Piotr Reda (SAK)

Wszystkie prezentacje gości zagranicznych będą tłumaczone na język polski.

Czas i miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

 

Prelegenci WAK11

KLARA SALZMANN
architektka krajobrazu, absolwentka uniwersytetu w Budapeszcie i Nitrze (Słowacja), wykłada na Politechnice Czeskiej w Pradze i Uniwersytecie w Czeskich Budziejowicach. Brała udział w licznych projektach, także społecznych. Jest autorką odtworzenia krajobrazu czesko-niemieckiego pogranicza.
 ORSOLYA B. OROSZ/UJIRANY grupa powstała w 2000 roku; projekty obejmują szeroką skalę od projektowania ogrodów, rewitalizację i projektowanie miejskie, po dzieła sztuki publicznej. Grupa Ujirany w czerwcu tego zdobyła tytuł Architekta Krajobrazu Roku na Węgrzech.
   
EUGEN GULDAN autoryzowany architekt krajobrazu, absolwent Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego; założyciel i główny projektant Guldan Architects (2008). Nominowany do prestiżowej nagrody CE-ZA-AR (2014) w kategorii “outdoor”, za projekt ogrodu w Chestnut Grove. Od 2015 roku jest członkiem Słowackiej Izby Architektów i szefem Komitetu Architektów Krajobrazu. LISA DIEDRICH specjalistka od współczesnej europejskiej architektury krajobrazu; profesor architektury krajobrazu na uniwersytecie w Alnarp/Malmö; jest redaktorą naczelną serii wydawniczej Landscape Architecture Europe (On Site, In Touch, On The Move) oraz `scape międzynarodowego magazynu dla architektów krajobrazu i urbanistów.
   
PAOLO L. BÜRGI profesor architektury krajobrazu na Uniwersytecie w Pensylwanii oraz Politechnice w Mediolanie; wykładowca i autor wielu publikacji. Jako architkt krajobrazu (Studio Burgi) zdobył uznanie w licznych konkursach, w 2003 roku otrzymał prestiżową European Landscape Award Rosa Barba za projekt obserwatorium geologicznego w Cardacie.  MANUEL RUISÁNCHEZ profesorem wizytującym w kilku uczelniach w Europie i stamach Zjednoczonych, wykłada m.in. w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego i Krajobrazu w ESTAV (Valles, Hiszpania), założyciel biura Ruisánchez Architects (1997) roku. Autor wielu nagradzanych projektów (projekt dla linii brzegowej miasta Salerno we Włoszech).
   
DOROTA NITECKA-FRĄCZYK absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, od 2005 roku prowadzi własną pracownię architektury krajobrazu – IN&OUT Architekci Krajobrazu, doktorantka SGGW, gdzie prowadzi badania z zakresu wpływu metody certyfikacji BREEAM na wartość ekologiczną terenów zieleni towarzyszących zabudowie usługowej.